Po okresie wyraźnych spadków w liczbie recept na leki kontrolowane, marzec 2025 r. przyniósł znaczące odbicie – wystawiono aż 88 tys. recept na cztery najczęściej przepisywane substancje: fentanyl, oksykodon, morfinę i medyczną marihuanę. To o 15% więcej niż w lutym – podaje Dziennik Gazeta Prawna. Wzrost był szczególnie zauważalny w przypadku medycznej marihuany – liczba recept na ten produkt wzrosła aż o 23%, do 44,3 tys.
W listopadzie 2024 roku weszły w życie przepisy ograniczające możliwość wystawiania recept na medyczną marihuanę oraz silne opioidy bez osobistego zbadania pacjenta.
Miało to na celu ukrócenie procederu związanego z receptomatami i nieuprawnionym wypisywaniem leków – szczególnie w kontekście pacjentów rekreacyjnych. W efekcie w ostatnim kwartale 2024 r. i na początku 2025 r. odnotowano spadki.
Eksperci z Centrum e-Zdrowia tłumaczą marcowe odbicie sezonowym wzrostem zainteresowania – także ze strony użytkowników rekreacyjnych, których liczba może zwiększać się w okresie wiosennym.
Farmaceuci wskazują, że obecnie pacjenci z receptą z receptomatu pojawiają się w aptekach coraz rzadziej.
CO WARTO WIEDZIEĆ JAKO FARMACEUTA?
Zwiększona liczba recept – zwłaszcza na marihuanę medyczną – może przełożyć się na większy ruch w aptekach i konieczność weryfikacji legalności wystawienia recepty.
Rola farmaceuty – pozostaje kluczowa w procesie monitorowania realizacji recept na substancje kontrolowane. Warto nadal zachowywać czujność.
Prezes NRA Marek Tomków zaznacza, że mimo działań ograniczających nadużycia, pojawiają się też niepokojące zjawiska, jak np. zakładanie poradni POZ wyłącznie w celu przedłużania recept na substancje kontrolowane. To przypomnienie, że system ochrony zdrowia wymaga dalszego monitorowania i wsparcia ze strony wszystkich uczestników – także farmaceutów.
Źródła:
Wykładowca: Dr n. med. Jacek Tulimowski
Wykładowca: Prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Magdalena Bujalska-Zadrożny
Wykładowca: dr n. med. Angelika Wójcicka - Rubin