6 marca 2025 r. ogłoszone zostało obwieszczenie Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu pomieszczeń wchodzących w skład powierzchni podstawowej i pomocniczej apteki. To ważna informacja dla farmaceutów, która nie wprowadza jednak nowych obowiązków – jest jedynie uporządkowaniem obowiązujących przepisów.
Obwieszczenie nie zmienia przepisów, a jedynie konsoliduje regulacje, uwzględniając nowelizację z kwietnia 2024 r. Oznacza to, że wszystkie apteki nadal muszą spełniać określone wymogi dotyczące powierzchni i układu pomieszczeń. Poniżej przypominamy najważniejsze zasady:
Powierzchnia podstawowa - w aptekach ogólnodostępnych w jej skład wchodzą:
izba ekspedycyjna;
izba recepturowa, która może być wyposażona w śluzę;
izba do sporządzania produktów homeopatycznych (jeżeli apteka sporządza produkty homeopatyczne);
zmywalnia;
magazyn lub magazyny produktów leczniczych;
magazyn lub magazyny do przechowywania asortymentu wymienionego w art. 72 ust. 5 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne, jeżeli jest on prowadzony przez aptekę;
pomieszczenie administracyjno-szkoleniowe;
komora przyjęć, usytuowana w pobliżu wejścia do apteki przeznaczonego dla dostaw towaru i dla personelu;
archiwum.
Pokój opieki farmaceutycznej
Jeśli w aptece prowadzona jest opieka farmaceutyczna lub szczepienia ochronne, wymagane jest także pomieszczenie do opieki farmaceutycznej. Przypominamy, że może być to:
odrębne pomieszczenie (dodatkowe, poza wykazem pomieszczeń apteki),
wyodrębniona część izby ekspedycyjnej (oddzielona ścianami działowymi, które mogą być przesuwne, rozwiązanie to musi zapewniać pacjentom bezpieczeństwo oraz poszanowanie intymności),
funkcję pokoju opieki farmaceutycznej może pełnić również pomieszczenie administracyjno - szkoleniowe (przy zachowaniu rozdziału czasowego poszczególnych funkcji i wprowadzeniu odpowiedniej procedury określającej zasady korzystania z pomieszczenia).
Powierzchnia pomocnicza -obejmuje:
pomieszczenie socjalne;
szatnia dla personelu z odrębnymi szafami na okrycia wierzchnie, fartuchy i obuwie w ilości zależnej od zatrudnionego personelu (dopuszcza się usytuowanie szatni w komorze przyjęć);
pomieszczenie sanitarne;
pomieszczenie przeznaczone do przechowywania sprzętu porządkowego i środków służących do utrzymania czystości;
powierzchnia komunikacyjna (korytarze, przedsionki itp.).
Co komunikat MZ oznacza dla aptek?
Brak nowych wymogów – obwieszczenie jedynie porządkuje obowiązujące regulacje.
Podkreślenie roli pokoju opieki farmaceutycznej – jeśli apteka świadczy usługi opieki farmaceutycznej lub szczepień, musi dysponować odpowiednim pomieszczeniem.
Jasność przepisów – jednolity tekst ułatwia interpretację i zapewnia pewność prawa dla farmaceutów planujących modernizację apteki.
Warto upewnić się, że Twoja apteka spełnia wszystkie wymogi lokalowe
– szczególnie jeśli planujesz rozszerzenie działalności o usługi opieki farmaceutycznej.
Pełną treść obwieszczenia znajdziesz TUTAJ
Ustawa z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz.U. z 2024 r. poz. 686 oraz z 2025 r. poz. 129)
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 września 2002 r. w sprawie wykazu pomieszczeń wchodzących w skład powierzchni podstawowej i pomocniczej apteki (Dz.U. 2002 nr 161 poz. 1338)
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 15 kwietnia 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu pomieszczeń wchodzących w skład powierzchni podstawowej i pomocniczej apteki (Dz.U. 2024 poz. 588)
Wykładowca: mgr farm. Anna Brandys
Wykładowca: Prof. dr hab.n med. Marlena Broncel
Wykładowca: Dr n. med. Monika Łukasiewicz